Sezona osiguranja usjeva i nasada 2018. bliži se svom kraju, stoga evo kratkog pregleda.
Tekuće je godine uslijedila promjena Pravilnika za Mjeru 17.1, i primjena novih odredbi istog, gdje se je integralna franšiza sa 30%, spustila na 20% prosječne godišnje poljoprivredne proizvodnje, te također vrlo važno, gdje je plaćanje potpore po Mjeri 17.1, na sebe preuzelo Ministarstvo Poljoprivrede RH, odnosno Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Sustav je u međuvremenu pokazao da u potpunosti funkcionira, tj. po podnošenju zahtjeva za potporu od strane poljoprivrednika, Agencija za plaćanja je započela sa obradom zahtjeva, te i isplatama potpore nama kao osiguratelju, prve isplate su nam uslijedile u zadnjim danima mjeseca rujna tekuće godine.
Spomenuta promjena je uvelike olakšala našim poljoprivrednim proizvođačima pri stabilnosti svojih financija i svog poslovanja, obzirom da prvi puta od kada postoje razni sustavi potpora za premije osiguranja usjeva i nasada u RH, nisu morali samostalno financirati cjelokupnu premiju osiguranja, pa je tek potom u budućem periodu naplaćivati od strane Agencije za plaćanja .
Primjenom Mjere 17.1 i spomenuta izmjena Mjere, je rezultiralo povijesno najvišim stupnjem osiguranih poljoprivrednih proizvođača u Republici Hrvatskoj do sada, što je za sve uključene dionike izuzetno dobra vijest. Dok dio država članica EU tek priprema izmjenu sustava za potporu premija osiguranja usjeva i nasada, Ministarstvo Poljoprivrede RH je već od ove godine pokazalo da potpuno razumije problematiku poljoprivrednih proizvođača u slučajevima nastanka elementarnih nepogoda, te je sukladno tome i poduzelo sve korake da se uspješno amortiziraju takvi događaji.
Klimatski, godina je bila bez nastupa rizika kasnog mraza u fazama razvoja biljaka kada je to najopasnije-rana faza, što se je voćarima i vinogradarima odrazilo u vidu odličnog prinosa, te također obzirom na velik broj dana sa padalinama, i ratari mogu ovu godinu pamtiti kao jako dobru, a u ponekim kulturama i kao rekordnu.
Žetva uljane repice je ove godine počela rijetko kada ranije, tj. još krajem mjeseca svibnja, s druge strane radi učestalih oborina u vremenu žetve žitarica, čime je bio onemogućen ili otežan pristup u oranice, žetva žitarica je rijetko kada toliko dugo trajala, od sredine lipnja do kraja mjeseca srpnja.
Unatoč češćim oborinama, udari tuče su ove godine poštedjeli neke regije RH, gdje je ili nije bilo uopće ili zanemarivo malo, ali dok su neke regije bile višekratno poharane tučom, jakom kišom i olujnim vjetrom.
Kada je riječ o štetama, VH Hrvatska je sve svoje štete likvidirala i u potpunosti isplatila do polovice mjeseca listopada, sa početkom isplata od sredine srpnja, isto kao i prošle godine.
Ove godine, smo pojedinim poljoprivrednicima radi hitnosti da se pravovremeno financijski pomogne našem osiguraniku/članu, išli i u avansnu isplatu štete-prije same završne likvidacije štete, čime smo također pokazali da smo mi jedini osiguratelj u vlasništvu svojih poljoprivrednika, a koji stoga zaista pruža potpunu uslugu svojim članovima koju su i ugovorili .
Za sezonu osiguranja 2019., pripremamo određene novine u ovoj vrsti osiguranja, po kojem ćemo snažno još jednom pokazati da smo europski lider u osiguranju usjeva i nasada, a što će sigurni smo, vrlo rado prihvatiti svi ratari i vinogradari.
Također u sljedećoj godini i u procjeni šteta, prelazimo u potpunosti na digitalni način rada, koji će omogućiti još brži put od procjene, do likvidacije i isplate štete.