Jau daug metų mūsų šalyje veikiantis pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ padalinys VH Lietuva“ kaskart atsiduria dėmesio centre, kai per šalį nuvilnija gausūs lietūs, siaučia sausros arba ūkininkų būsimą derlių nudaužo kruša.
„VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika sako, kad norint žemdirbiams kompensuoti nuostolius teisingai ir skaidriai, jau kurį laiką šalyje rengiami įvairių klimatinių reiškinių įtakos pasėliams bandymai.
Jei prieš pora metų ūkininkai galėjo susipažinti su įvairiais augimo tarpsniais pažeistų rapsų bandymais, tai šiemet nuspręsta pažiūrėti, kas atsitinka pupoms, kai jas pažeidžia kruša.
„Kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkais pristatėme bandymus, imituojant krušos žalą skirtinguose pasėlių išsivystymo tarpsniuose. Tai darome tam, kad šitą metodinę medžiagą galėtume perkelti į mūsų vertinimo metodikas“, – „Agrobitė play“ kanalui aiškino M. Rusteika, pridurdamas, jog tai didina ūkininkų pasitikėjimą draudikais.
LAMMC Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Dr. Ona Auškalnienė teigė, jog skirtingai nuo prieš 2 metus vykusių rapso bandymų, pupų pasėliai atsigavo tik tuomet, kai kruša jas pažeidė prieš žydėjimą. Vėlesniais išsivystymo tarpsniais pažeistų pupų derlius buvo prarastas. „Mes imitavome nulaužimus ir nulenkimus. Tai irgi svarbu, kokiu būdu augalas yra pažeidžiamas“, – sakė Dr. Ona Auškalnienė, detaliai paaiškinusi, kas atsitinka su pupomis vienu ar kitu atveju. Patys ūkininkai kalbėjo, kad tokie bandymai didina žalų išmokų skaidrumą, nes metodikos pagrįstos mokslu. Savo ruožtu bandymuose apsilankęs pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ valdybos narys Dr. Philipp Schönbach‘as žemdirbiams išdėstė įžvalgas, kurios aktualios ne tik Lietuvai, bet ir visos Europos ūkininkams. Apie visa tai žiūrėkite šiame „Agrobitė play“ reportaže: https://agrobite.lt/ukis/augalininkyste/kaip-krusa-pazeidzia-paselius-ir-ka-apie-tai-sako-profesionalai-video |